niedziela, 23 stycznia 2022

"14 szczytów: Nie ma rzeczy niemożliwych" Torquil Jones


  • Reżyser: Torquil Jones
  • Rok produkcji: 2021
  • Kategoria wiekowa: 13+
  • Dostępność - Netflix.pl

Nie milkną echa wielkiego wyczynu nepalskich wspinaczy, którzy 16 stycznia 2021 roku o godz. 17 (13 polskiego czasu) jako pierwsi zdobyli Czogori zimą. Grupę tworzyło 10 osób, wśród nich Nirmal "Nims" Purja, który ogłosił, że szczyt zdobył bez korzystania z tlenu, zamykając tym samym usta tym wszystkim krytykom, którzy twierdzą, że butle tlenowe to rodzaj dopingu. 

Tego samego roku, na fali fascynacji dokonaniami Nepalczyków, Noah Media Group wypuszcza film dokumentalny "14 szczytów: Nie ma rzeczy niemożliwych". Film opowiada o "Project Possible" - planie zdobycia wszystkich ośmiotysięczników w ciągu 7 miesięcy. Głównym jego twórcą i bohaterem staje się Nims Purja, który w towarzystwie innych nepalskich wspinaczy będzie próbował pobić rekord Koreańczyka Kima Chang-Ho, który wynosił 7 lat 10 miesięcy i 6 dni (Jurkowi Kukuczce zajęło to 8 lat, Reinholdowi Messnerowi 16). 

Jak mówi sam Nims motywował go patriotyzm. Swój projekt dedykował Nepalowi i wszystkim nepalskim wspinaczom - duchom. Tym, którzy latami towarzyszyli himalaistom z Zachodu, pomagając im urzeczywistniać nie swoje marzenia i zdobywać laury uznania. Sami rzadko wymieniani byli z imienia i nazwiska pozostając w cieniu. A to przecież oni od zawsze byli w Himalajach. I ta chęć odzyskania należnego im szacunku popchnęła Purję ku realizacji projektu.  

Projekt podzielono na 3 fazy:

  • faza 1 - Nepal 
  • faza 2 - Pakistan
  • faza 3 - Tybet

Ośmiotysięczniki zdobyte przez Nims'a w kolejności chronologicznej:

  1. Annapurna - 23 kwietnia 2019
  2. Dhaulagiri - 12 maja 2019
  3. Kanczendzonga - 15 maja 2019 (tu po raz pierwszy cierpi na HACE - wysokościowy obrzęk mózgu)
  4. Mount Everest - 22 maja 2019
  5. Lhotse - 22 maja 2019
  6. Makalu - 24 maja 2019
  7. Nanga Parbat - 3 lipca 2019
  8. Gaszerbrum I - 15 lipca 2019
  9. Gaszerbrum II - 18 lipca 2019
  10. K2 - 24 lipca 2019
  11. Broad Peak - 26 lipca 2019
  12. Czo Oyu - 23 września 2019
  13. Manaslu - 27 września 2019
  14. Sziszapangma - 29 października 2019


Całość zajmuje mu 6 miesięcy i 6 dni. 

Niewiele osób wierzyło w powodzenie projektu. Pieniądze potrzebne na jego realizację zdobył zastawiając dom. Rodzeństwo uważało go za szaleńca, gdy zrezygnował z dobrze płatnej pracy w brytyjskich siłach specjalnych. Sam miał wiele chwil zwątpienia, szczególnie w początkowej fazie projektu. Problemy sprawiła mu również Sziszapangma. Kiedy władze chińskie zamknęły wejście na szczyt do końca 2019 roku, przypuszczał, że nie uda mu się skompletować korony. Dzięki osobom reprezentującym rząd nepalski oraz zwykłym internautom ślącym prośby do władz Chin - udało się. Jak mówi Nims: "W życiu trzeba robić to, w co się wierzy"

Dość istotne znaczenie mają wypowiedzi znanych wspinaczy wysokościowych w tym Reinholda Messnera, wkomponowane w dokument. Messner, jako największy żyjący autorytet w dziedzinie himalaizmu, wypowiada się o Nimsie z podziwem, choć sam nie stosował nigdy stylu hybrydowego polegającego na użyciu tlenu po przekroczeniu strefy śmierci tj. powyżej 8000 m.

"Zdobyliśmy 14 najwyższych szczytów świata i powiedzmy sobie szczerze, że gdyby dokonał tego ktoś z zachodniego świata zainteresowanie byłoby 10 razy większe. Oddajmy sprawiedliwość tym, którzy na nią zasługują, wy możecie to zrobić. Razem możemy wiele zmienić. Messner ma mój ogromny szacunek. Opracował własną strategię i dokonał tego pierwszy. To było wyjątkowe wydarzenie w historii wspinaczki wysokogórskiej. Co dalej? Na razie nie wiem, ale zrobimy coś jeszcze większego" mówi Nirmal Purja na zakończenie dokumentu, który możecie obejrzeć na platformie Netflix. 

Mocnymi punktami filmu są zdecydowanie zdjęcia oraz muzyka brytyjskiej kompozytorki Nainita Desai. Nirmal podkreśla w filmie sukces całego zespołu nie tylko przy realizacji projektu, ale i akcji ratunkowej co również sprawia, że warto poświęcić czas na obejrzenie dokumentu. Brakuje trochę profesjonalnego operatora kamery, który nagrywałby projekt z ukrycia uwieczniając wydarzenia w sposób niezainscenizowany. Nims zatrudnia fachowca dopiero pod K2 z uwagi na ograniczony wcześniej budżet i zdecydowanie poprawia to sposób relacjonowania wydarzeń. Słabym punktem jest również próba upchnięcia wielu wątków i wydarzeń w zaledwie 105 minutach filmu. Widz może odnieść wrażenie pośpiechu i powierzchowności. 


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz