niedziela, 12 września 2021

"The Mystery Mountain Project" Greg Gransden, 2020


  • Reżyser: Greg Gransden
  • Rok produkcji: 2020
  • Pokaz: 26 Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady
  • Dostępność - w trakcie trwania Festiwalu: karnet - koszt 69 zł, po zakończeniu Festiwalu (19.09.21) - w cenie indywidualnej (link podamy po pojawieniu się oferty)
W ramach 26. Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady mamy okazję obejrzeć film Grega Gransdena "The Mystery Mountain Project". 

W 1926 roku Don i Phyllis Munday, kanadyjscy wspinacze i poszukiwacze przygód ekstremalnych (prawdopodobnie pierwsi znani), aktywni członkowie Klubu Alpejskiego Kanady, wraz z czwórką towarzyszy, wyruszyli przez dolinę rzeki Homathko w poszukiwaniu góry The Mystery Mountain. Góra ta, obecnie Mount Waddington (4019 m. n.p.m.) to szczyt w Kolumbii Brytyjskiej, najwyższy wierzchołek w Górach Nadbrzeżnych i trzeci co do wielkości w Kanadzie. Państwu Munday udało się podejść pod lodowiec, ale góry nie zdobyli, choć próbowali potem jeszcze kilka razy. 

The Mystery Mountain czyli Mount Waddington.
Po raz pierwszy The Mystery Mountain została zdobyta w 1936 roku. Trudności, jakie nastręcza zdobycie tego szczytu, spowodowane są głównie położeniem góry (70 km od najbliższej miejscowości), nieprzewidywalną pogodą czy koniecznością wędrówki po lodzie.








Phyllis Munday była niezwykle silną
 kobietą.
Państwo Munday to para niezwykła. Phyllis urodziła się na Sri Lance w 1894 roku i przeniosła do Kolumbii Brytyjskiej w wieku 7 lat a następnie do Vancouver w 1907 roku. W 1915 wstąpiła do British Columbia Mountaineering Club. W 1916 zainicjowała ruch przewodniczek (Girl Guides). Dwa lata później spotkała Dona w okolicznościach tragiczno-romantycznych. Kiedy Don stracił równowagę na lodowcu, Phyllis pomogła mu ją odzyskać kosztem własnej. Wzajemna pomoc na morenie lodowcowej zawiodła ich w 1920 roku na ślubny kobierzec. W 1921 roku przyszła na świat ich córka Edith. Od 1923 do 1926 Mundayowie mieszkali w namiocie, następnie w domku na Grouse Mountain. W 1938 Phyllis została honorową członkinią Klubu Alpejskiego Kanady oraz Amerykańskiego Klubu Alpejskiego w 1967 roku. Zmarła w 1990. Don Munday natomiast urodził się w 1890 roku w prowincji Manitoba, Kanada. Przeprowadził się do Vancouver w 1909. Zmarł na zapalenie płuc w 1950 roku. 

Girl Guides zainicjowane przez Phyllis.

"The Mystery Mountain Project" opowiada historię próby odtworzenia wyprawy z 1926 roku, próby podjętej przez współczesnych podróżników w 2018 roku, niemal 100 lat później. Ich sprzęt, ubrania, pożywienie w dużej mierze odzwierciedlały realia zaobserwowane na fotografiach z tamtego czasu. Nawet aparat fotograficzny, jaki wyprawa zabrała ze sobą, był modelem używanym w latach 20. XX wieku. W skład wyprawy zorganizowanej przez Bryana Thompsona weszło 6 śmiałków: wymieniony już Bryan, Joe Vanasco, Ron  Ireland, Susanna Orescovic, Paddy McGuire, Stuard Rickard. Prasa pisała o nich "The Misery Mountain Project", nieco żartobliwie, a to z powodu kłopotów, jakie napotykali pomimo dobrego planu i przygotowania. To, co w 1926 roku było naturalne i do czego wspinacze siłą rzeczy musieli się przyzwyczaić, sprawiało trudność naśladującym ich współczesnym.

Phyllis i Don Munday.
Plecaki, które były niestabilne i niewygodne, wrzynały się w ramiona i plecy powodując osiniaczenie całego ciała, ciężar prowiantu, wszędobylskie komary, przemakające namioty a co za tym idzie śpiwory, gąszcz przypominający dżunglę, tereny z powalonymi ogromnymi pniami drzew. Ekspedycja poruszała się na tyle wolno, że nigdy nie dotarła pod lodowiec a co za tym idzie nie udało jej się również wspiąć na Mount Waddington. Napięcia wśród członków, zniechęcenie, zmęczenie doprowadziły do zakończenia wyprawy. Wszystko to możemy zobaczyć w "The Mystery Mountain Project" - dokumencie w konwencji amerykańskiej, z dużą dozą emocji, nieskrępowanej krytyki i happy endu.

Ekspedycja 1926 r.
Ekspedycja 2018 r.
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz